SZKLONY KLUB HISTORYCZNY NA ZJEŹDZIE W ZABAWIE 23 maj. 2014
    22 maja 2014 roku przedstawiciele Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z opiekunką panią Danutą Ptak wzięli udział w 1. Zjeździe Klubów Historycznych w Zabawie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodami 70. rocznicy „ Akcji III Most” . Nasz klub jako jedyny z gminy uczestniczył w uroczystościach pod pomnikiem upamiętniającym akcję Armii Krajowej z 1944 roku w Jadownikach. Następnie wzięliśmy udział w pikniku historycznym na terenie Zespołu Szkół w Zabawie. Na uroczystościach obecni byli weterani akcji: pułkownik Zdzisław Baszak i Jan Kuma. Obaj podzielili się swoimi wspomnieniami z lat okupacji, szczególnie tymi związanymi z przygotowaniem oraz realizacją samej akcji, która była szczególnie ważna ze względu na to, że angielski samolot miał wówczas zabrać z lądowiska „Motyl” elementy rakiety V2. W uroczystościach oraz w pikniku udział wzięli także przedstawiciele władz województwa małopolskiego, gminy Radłów, dzieci i młodzież z okolicznych szkół. Przybyli też przedstawiciele gimnazjum w Sarnakach, gdzie mieszkańcy w czasie okupacji ukryli, a następnie w tajemnicy przed Niemcami wywieźli elementy rakiety V2, której części wysłano do Anglii właśnie w „Akcji III Most”. Oprócz oficjalnych uroczystości, na pikniku historycznym odbywały się konkursy i zawody sportowe, można było miło i pożytecznie spędzić czas.