Szkoła z Certyfikatem

SZKOŁA Z CERTYFIKATEM

We wrześniu ubiegłego roku nasza szkoła przystąpiła do akcji „Szkoła z klasą”. Akcja ta prowadzona jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, przy wsparciu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej. Główne cele programu to promowanie zasad wspierających nowoczesną, efektywną edukację, podnoszących jej poziom, oddziaływanie na poprawę kultury wychowawczej oraz ożywianie współpracy szkół z ich bliższą i dalszą okolicą, ze środowiskiem lokalnym.

Edycja 2005/2006 przebiegała pod hasłem „Nauczyciel z klasą” i skierowana była do zespołów współpracujących ze sobą nauczycieli. Z naszego gimazjum do akcji przystąpiła grupa ośmiorga nauczycieli: Lucyna Chojnowska ( szkolny koordynator akcji), Iwona Wrzoskiewicz – Słonka, Renata Błasiak, Józefa Buśko, Maria Opiła, Zbigniew Plebanek, Anna Sroka i Monika Rachmaciej. Przez cały rok szkolny ekipa ta wykonywała konkretne zadania, służące rozwijaniu u uczniów twórczego i krytycznego myślenia, pomagające im uwierzyć w siebie i przygotowujące do dorosłości w nowoczesnym, szybko zmieniającym się świecie. Szkołą partnerską dla naszych pedagogów było Gimnazjum nr 2 z Krakowa. Nauczyciele z obu tych szkół za pośrednictwem internetu wzajemnie recenzowali swoje scenariusze lekcji, konsultowali się podczas realizacji projektów edukacyjnych. Dokumentacja wszelkich działań systematycznie zamieszczana była na stronach internetowych organizatorów akcji. W czerwcu, po zakończeniu realizacji wszystkich zadań, do pracy przystąpili eksperci, którzy sprawdzali merytoryczną i metodyczną zgodność opublikowanych prac z założeniami regulaminu akcji. Po pomyślnie zakończonej weryfikacji, w październiku bieżącego roku szkoła otrzymała certyfikat, a każdy z nauczycieli biorących udział w programie otrzymał dyplom i tytuł „Nauczyciela z klasą”. I choć nie wiążą się z tym żadne finansowe gratyfikacje, to jednak nikt nie żałował czasu i trudu poświęconego wdrażaniu nowoczesnego, skutecznego nauczania i wychowania.