godlo
  Sonda
  Licznik odwiedzin
  582017
  ZDALNA ŚWIETLICA 28.05.2020 28 maj. 2020

  28.05.-29.05.2020

  WITAJCIE !
  Zapraszamy do wspólnego malowania! Czy widzieliście już w trawie wszechobecne mlecze i dmuchawce?
   

   

  https://www.youtube.com/watch?v=NBQkl-WiimY

  Dmuchawce powstają z kwiatów rośliny o nazwie mniszek lekarski. Niektórzy nazywają go mleczem, gdyż po zerwaniu, z łodyżki wypływa biały płyn przypominający mleko. Gdy już przekwitną żółte kwiaty mniszka, powstają nasionka, które przyczepione do puszystych spadochroników są rozsiewane przez wiatr. Jest ich mnóstwo. Więc gdy zdmuchniesz kolejnego dmuchawca, pamiętaj, że właśnie wysłałeś w podróż nowe nasiona tej rośliny.
   
  Namalujmy je!

  https://www.youtube.com/watch?v=xbVsvNjfp5c
   
  Dzień Bociana Białego
   

   
  W roku 2020 Dzień Bociana Białego przypada na 31 maja
   
  https://www.youtube.com/watch?v=hBrWJCFugRU
   
  Bocian dla Polaków jest szczególnym ptakiem. Stanowi nieodłączny element wiejskiego krajobrazu, ma swoje zaszczytne miejsce także w naszej kulturze. Dawniej za zabicie bociana groziła nawet kara śmierci. To pokazuje, jak bardzo ceniony był to ptak przez naszych przodków. Ponadto kojarzy się go z przyjemnymi chwilami, takimi jak narodziny dziecka czy nadejście wiosny. Nic dziwnego, że w kalendarzu świat nietypowych znalazło się miejsce na Dzień Bociana Białego. 
  Bociany przybywają do strefy umiarkowanej z początkiem wiosny. Najpierw przylatują samce by rozpoznać teren, a dopiero później po kilku dniach samice. Bocian składa gniazdo najczęściej wokół osad ludzkich. Wykorzystuje w tym celu dachy domów, kominy, wieże kościelne, korony wysokich drzew czy słupy telefoniczne. Bociany wiją swoje gniazdo wysoko, ponieważ ze względu na wysmukłą sylwetkę trudno im budować się na niższych terenach. Jeśli w danym miejscu jest wystarczająco pokarmu, boćki wracają w nie wiele lat z rzędu.

   
  Bocian biały jest powszechnie rozpoznawany przez ludzi i mocno zakorzeniony w polskiej tradycji. Są mu przypisywane takie cechy jak: mądrość, opiekuńczość, wierność, szlachetność, przynoszenie szczęścia i dzieci.
   
  Czy wiesz, że bociany we śnie to zwiastun pomyślnych dni?
   
   
  Jak zrobić bociana z talerzyka?
   
  https://www.youtube.com/watch?v=Nbd6YT7aFos
   
                                                                            
       Pozdrawiamy
                                                                             Nauczyciele świetlicy

   
   
  Znajdź nas na Facebooku
  Znajdź nas na Facebooku