LEKCJA HISTORII 26 wrz. 2014
    Nasza szkoła uroczystym apelem uczciła 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uczniowie zebrani na sali gimnastycznej wysłuchali krótkiej pogadanki wygłoszonej przez panią Danutę Ptak na temat okoliczności i motywów utworzenia w nocy z 26/27 września 1939r. Polskiego Państwa Podziemnego. Prelegentka podkreśliła, że chociaż Polacy przegrali Kampanię Wrześniową, to nigdy się nie poddali, nigdy nie podpisali aktu kapitulacji wobec okupantów. W myśl maksymy „Paść może i naród wielki, zniszczeć tylko nikczemny” utworzono państwo podziemne, które działało przez całą okupację: organizowało zbrojny opór, tajne nauczanie, sabotaż i dywersję. Utworzona została regularna armia podziemna - Armia Krajowa.
    Następnie uczeń klasy II c Dawid Rodak przedstawił referat na temat struktury i zadań Polskiego Państwa Podziemnego. Na koniec przedstawiciele młodzieży wraz z opiekunami złożyli symboliczną wiązankę kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem w Danielniku, nad którym nasza szkoła sprawuje opiekę. O 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego przypominały również gazetki umieszczone na szkolnym korytarzu. Pamięć o tamtych wydarzeniach iludziach to nie tylko hołd, jaki jesteśmy im winni, ale też kształtowanie wrażliwości, szczególnego wyczulenia na sprawę
    wolności naszego narodu i państwa. Za Janem Pawłem II możemy powtórzyć: „Wolność nie jest dana raz na zawsze. Wolność jest nam zadana”, musimy więc o nią dbać.