APEL KATYŃSKI 24 kwi. 2019

Dąbrowa Tarnowska zawsze pamięta o polskich oficerach, żołnierzach,  policjantach nauczycielach urzędnikach i naukowcach pomordowanych na Nieludzkiej Ziemi w 1940 r. Kultywując długoletnią tradycje obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbył się apel poległych ku czci poległych na Wschodzie. Przedstawiciele dąbrowskich szkół i instytucji oraz Dąbrowianie uczcili pamięć pomordowanych w stalinowskich obozach jenieckich, a w szczególności – m.in. siedmiu mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej: Albina Basisty, Bolesława Berbeki, Stanisława Jurasa, Adama Malinowskiego, Józefa Paducha, Leszka Szpaka i Zygmunta Śliskiego. Hołd oddano także ofiarom katastrofy rządowego samolotu Tu-154M, która wydarzyła się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Tradycyjnie apel został zorganizowany przez samorząd gminny, samorząd powiatowy, dąbrowską Parafię NMP Szkaplerznej oraz Szkołę Podstawową nr 3 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego, a także z udziałem Strzelców z JS-2083 im. Gen. Mariana Kukiela. W uroczystości przed budynkiem Kaplicy Cmentarnej gdzie na ścianie frontowej umieszczona jest tablica pamiątkowa udział wzięli przedstawiciele samorządów lokalnych, ks. Prałat Józef Poremba, reprezentacje jednostek gminnych i powiatowych, organizacji społecznych, a także nauczyciele i uczniowie. Po powitaniu zebranych na apelu przez Sekretarza Gminy Dąbrowa Tarnowska – Stanisława Ryczka odmówiono modlitwę pod przewodnictwem ks. Prałata Józefa Poremby. Częścią uroczystości była przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Powiśla, pod kierownictwem Pani Elżbiety Sytoń i Pani Magdaleny Janik, recytacja wierszy i śpiew piosenek. W uroczystości brali udział także reprezentanci Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Świat Pracy z Prezesem PTG Sokół w Dąbrowie Tarnowskiej Rafałem Szydłowskim. Uroczystość zakończyło złożenie wiązanek kwiatów i zniczy pod tablicą upamiętniającą dąbrowskie ofiary mordu w Katyniu.